• Fragt kun 39 DKK
  • Fri levering fra 499 DKK
  • 120 dages returret

Mynte Mousse
Smoothie med ærter, mynte og lime

(2 stemmer)

Hvad synes du om denne opskrift?

Klik på stjernerne for at bedømme

Spændende, cremet og smuk beskriver bedst denne lysegrønne, lidt fede og foryngende sag! De små grønne ærter har for engangs skyld fået hovedrollen, og de gør det rigtig godt! Opskriften smager intet mindre end fantastisk og indeholder pga. de små runde planter, som er hulens svære at stable, gigantiske mængder antioxidanter og et væld af sunde næringsstoffer, som f.eks. C-vitamin, E-vitamin og zink. Ovenstående betyder kort fortalt, at opskriften ikke kun støtter dig i at få flere år i dit liv, men også hjælper dig med at få mere liv i dine år. Opskriften er fra min nye bog ' Verdens grønneste juicer og smoothies' - opskrifter uden sødende frugter.


Har du prøvet kosttilskuddet Greens by High on Life? Det kan med fordel benyttes i dine grønne juicer og smoothies. 


Du kan finde masser af inspiration og nye opskrifter blandt mine 6 bøger

Sværhedsgrad: Let

Ingredienser

  • 2 håndfulde frosne grønne ærter
  • 15-20 mynteblade
  • ½ agurk
  • 1 lime uden skræl og kerner
  • 1 avokado
  • 2 dl kokosmælk

Fremgangsmåde

  • Blend alle ingredienser på din blender og nyd den samme dag eller opbevar din smoothie frisk i VacuCraft vakuumbeholdere.
  • Tilsæt evt.1 spsk. kvalitetsolie (evt. Oil by High on Life).
  • Serveres i glas med et miljøvenligt sugerør fra fx. VacuCraft. Lavet i rustfristål og helt igennem fri for kemikalier og mikroplast.